logo
JIHOČESKÁ VĚDECKÁ KNIHOVNA V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCH

MARTIN GUBO

Učitelem na německé dvojtřídní škole v protektorátních Netolicích roku 1940

Dne 1. června roku 1940 nastoupil Martin Gubo službu jako druhý učitel na dvojtřídní obecné škole (rozuměj německé, v originále "Volksschule" - pozn. překl.) v Netolicích (v originále "in Nettolitz", přičemž v rukopise je původně psané "Netolitz" až dodatečně autorem opraveno na "Nettolitz" - pozn. překl.).
Narodil jsem se (v 1. osobě text pokračuje týmž písmem - pozn. překl.) dne 12. listopadu roku 1921 v Radošovicích (v originále "in Roschowitz" - pozn. překl.), okres Krummau an der Moldau (takto byl nacisty přejmenován Český Krumlov a po jejich záboru pohraničních oblastí bývalého Československa k němu byl přičleněn i "strýčický" německý jazykový ostrov - pozn. překl.). Až do svých 12 let jsem navštěvoval dvojtřídní obecnou školu ve Strýčicích (v originále "in Stritschitz", česká "menšinová" škola byla ótevřena až 28. října 1927 na popud místní skupiny Národní jednoty pošumavské - pozn. překl.), poté jsem nastoupil do 2. třídy státního vyššího reálného gymnázia v Českých Budějovicích (v originále "in die 2. Klasse des Staatsoberrealgymnasiums in Budweis" - pozn. překl.). Po připojení mé domoviny k Velkoněmecké říši (v originále "nach dem Anschluss meiner Heimat an das Großdeutsche Reich" - pozn. překl.) jsem nastoupil do "Oberschule" v Prachaticích (v originále "in Prachatitz" - pozn. překl.), kde jsem ukončil své studium dne 11. března roku 1940 zkouškou zralosti (v originále "mit der Reifeprüfung" - pozn. překl.).
Dne 15. května 1940 jsem se přihlásil u okresního vedení NSDAP v Českých Budějovicích (v originále "bei der Kreisleitung der NSDAP in Budweis" - pozn. překl.) jako pomocný učitel do protektorátu (v originále "ins Protektorat" - pozn. překl.). Byl jsem určen (v originále "bestimmt" - pozn. překl.) jako druhý učitel na dvotřídní obecnou školu v Netolicích (ta byla otevřena téhož roku 1940 pro 24 žáků, navštěvujících až dosud českou obecnou školu v Netolicích - pozn. překl.), kde jsem k 1. červnu 1940 nastoupil službu jako učitel 1. třídy (v originále "als Lehrer der 1. Klasse" - pozn. překl.).


Chronik der Staatlichen deutschen Volkschule in Netolitz 1940-1941

Ano, je to mladší bratr Kathariny Grohmannové, roz. Gubo, zastoupené samostatně na webových stranách Kohoutího kříže i se záznamem "rodového katastru" v obrazové příloze. Z něj, že se narodil jako syn hostinského v Radošovicích Franze Gubo jako syn z jeho druhého manželství s Marií, roz. Türkovou z Dobčic (Dobschitz) a z pamětní knihy "Die Stritschitzer Sprachinsel in Südböhmen" (2011) se dovídáme, že z radošovického stavení čp. 9 padli ve druhé světové válce jeho bratři Albert (Adalbert ) na Slovensku 25. března roku 1945 a Hans (Johann Nepomuk) na ruské frontě u obce Durnowo už 28. června 1942. V počáteční euforii z Hitlerových "úspěchů", z nichž za jeden lze považovat i zřízení německé školy v protektorátních Netolicích pro 24 počátečních "německých" žáků v roce 1940, sotva kdo tušil, že za pouhé dva roky dojde k historickému obratu u Stalingradu. Snad šlo i o určitý kalkul, že válka vůbec brzy skončí a devatenáctiletý "pomocný" učitel se jí vyhne. Tisíce jeho učitelských kolegů (a několik takových je zastoupeno i na stránkách Kohoutího kříže) by ovšem mohla dosvědčit, že válka nikoho nešetří. Na rozdíl od mnoha z nich ale válku přežil. Odsunu se nevyhnul, žil s rodinou v bavorském Offingen, mimo jiné tu působil ve vedení sportovního klubu. Zemřel 23. dubna 2001.

- - - - -
* Radošovice / Strýčice / České Budějovice / Prachatice / Netolice / † † † Offingen

Obrazové přílohy:
(ukázky)

Na snímku vlepeném do školní kronikyNa snímku vlepeném do školní kroniky
Část rodového katastru rodiny Gubo z Radošovic s ním a jeho sourozenci - více viz Katharina Grohmannová
Kopie výnosu o jeho jmenování učitelem
Radošovický hostinec čp. 36

zobrazit všechny přílohy

TOPlist