logo
JIHOČESKÁ VĚDECKÁ KNIHOVNA V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCH

ANTON OHME

Měl jsem namalovat...

Měl jsem namalovat pro klíč k určování květeny všechno, co roste v Národním parku Bavorský les. To už se štětec při svém běhu pořádně zahřál.


Grafenauer Anzeiger, 19. 9. 2001, s. 26

Malíř píše štětcem beze slov a do jakékoli poetické antologie se snadno vejde. Když Anton Ohme dostal v polovině osmdesátých let minulého už století zakázku pro knihu, která mimochodem nikdy nevyšla, jistě netušil, že sedm let nato bude stát na vernisáži výstavy i svých děl v českobudějovické vědecké knihovně. Byla to výstava umělecké skupiny Eule (Sova) z bavorského města Waldkirchen, jejíž byl Anton Ohme členem nejvýznamnějším coby "Herr Waldkauz" (sova obecná). Grafika s ostatními "sovími druhy" v budově knihovny dodnes visí na zdi hned za vrátnicí. Padla tam tenkrát v prosinci 1992 německy i věta o tom, že: "Hranice existují jen v hlavách politiků; umění a kultura neznají hranic." Dnes snad nejvýznamnější výtvarník s náměty z "bavorské Šumavy" se navíc narodil 16. října 1916 v České Kamenici (Böhmisch Kamnitz). Vyučil se fotografem a po studiích na uměleckoprůmyslové škole v Jablonci nad Nisou absolvoval pražskou výtvarnou akademii u profesora Thieleho. Už za hrůzné války, kterou prožil jako německý voják v Nizozemsku a ve Francii, našel v krajinomalbě svůj osobní výtvarný výraz a uchoval si ho i při svém poválečném působení, kdy se věnoval v Pasově především uměleckému restaurátorství. Spolu se svou ženou Svatavou Ohme-Fiedlerovou, jež si získala jméno jako naivní malířka, usídlil se roku 1969 v Oberseilbergu v Dolním Bavorském lese. Od roku 1983 žili pak spolu ve Waldkirchenu, městě, které se kdysi načas mělo stát domovem jiného českobavorského Šumavana. Byl jím zpěvák a básník Karel Kryl. Anton Ohme tam skonal v domově důchodců dne 6. července 2010 ve věku 93 let.

- - - - -
* Česká Kamenice / † † † Waldkirchen (BY)

Obrazové přílohy:
(ukázky)

Jubilant s manželkou a přáteli při oslavě 85. narozenin roku 2001
Portrét manželky Svatavy je také jeho dílem
Při vernisáži výstavy v českobudějovické vědecké knihovně v prosinci 1992 (Anton Ohme zcela vlevo, třetí zprava Jan Mareš)...
... a článek o této výstavě v bavorském tisku - na snímku, který ho doprovází, jsou manželé Ohmeovi zachyceni pospolu

zobrazit všechny přílohy

TOPlist