logo
JIHOČESKÁ VĚDECKÁ KNIHOVNA V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCH

CHRISTIAN AUSSPRUNG

Sissiny stromy v Mouřenci

Věru mnoho míst připomíná rakouskou císařovnu Alžbětu, zvanou Sissi (v originále "an die österreichische Kaiserin Elisabeth, genannt Sisi" - pozn. překl.). Tisíce turistů navštěvuje každoročně její životní "stanoviště" (v originále "ihre Lebensstätten", v ekologii užíváme pojmu "biotop" - pozn. překl.), mj. na zámku v Possenhofen , v Schönbrunnu, v Bad Ischlu, v Meranu, v Gödöllö a na Korfu. Při vídeňském Hofburgu stojí každý den stovky lidí, aby shlédli její muzejní expozici v císařských apartmánech (viz blíže web Online průvodce Vídní - pozn. překl.). Nesčetné turistické shopy nabízejí Sissiny šálky, Sissiny skleněné sněhové koule, Sissiny vypichovače na pečivo (v originále "Sisi-Keksaussstecher" - pozn. překl.) a mnoho jiného dalšího. Sissi se dnes prostě jeví významnou hospodářskou složkou mezinárodního turismu.
Málo se ví o Sissiných stromech na šumavském vrchu Mouřenec nad Annínem (v originále "in St. Maurenzen /Mouřenec/ oberhalb von Annathal /Annín/" - pozn. překl.). Byly vysazeny roku 1854 u příležitosti svatby císaře Františka Josefa s Elisabeth, vévodkyní bavorskou (konala se 24. dubna 1854 v augustiniánském kostele ve Vídni - pozn. překl.). Na doporučení českobudějovické konzistoře rozhodli se farář Anton Rinderer, učitel Johann Tlappa a celé obecní zastupitelstvo vysadit před vchodovou brankou na hřbitov kolem starobylého kostela sv. Mořice šest mladých kaštanů (v originále "sechs Rosskastanienbäume" - pozn. překl.). V létě 1854 se konala na Mouřenci velká slavnost. Účastnilo se jí na sta dětí z obecné školy na Mouřenci a množství vysokých obecních představitelů i z okolí a stala se výrazem spojeneckého svazku Rakouska a Bavorska na půdě Čech.
První společná cesta císařského páru, jeho cesta svatební, mířila právě do Čech jako politicky významný signál (císař ovšem mířil i na sám sever země do Děčína /Tetschen/, kde se konalo významné setkání s pruským a saským králem - trojice panovníků se radila zejména o vztazích s Ruskem ohledně Krymu - pozn. překl.). V červnu 1854 navštívili oba novomanželé Prahu a za jejich účasti byl 10. června položen základní kámen ke kostelu sv. Cyrila a Metoděje v Karlíně (pravoslavný chrám téhož zasvěcení, útočiště atentátníků na Reinharda Heydricha, stojící při pražské ulici Na Zderaze, je původně barokní římskokatolický kostel sv. Karla Boromejského z 18. století - pozn. překl.). Zasvěcení patronům slovanských národů nebylo jistě náhodné a posílilo ještě i tak nadšené přijetí císařského páru, zejména ovšem zvědavost na novou panovnici. Také na Mouřenci byla 9. července téhož roku pokřtěna císařovniným jménem Elisabeth jedna dívenka z Dolejšího Krušce (v originále "aus Unterkörnsalz" - pozn. překl.).
Proč se učitel Tlappa rozhodl právě pro kaštany (česky zní správné označení stromu "jírovec maďal" či "kaštan koňský" /latinsky "Aesculus hippocastanum"/ - pozn. překl.), nelze už asi zjistit. Snad se tak stalo pro jejich ploché kořeny nebo pro jejich spojitost s císařskou Vídní. Tam zdobí město nespočetné kaštany a aleje jsou jimi prostoupeny. Strom toho rodu byl sem do Vídně uveden za císaře Maxmiliána II. jeho francouzsko-nizozemským zahradníkem Charlesem de L'Écluse (známého spíše pod jménem Carolus Clusius, žil v letech 1526-1609 - pozn. překl.), který o tom později učil na univerzitě v Leidenu. Přinesl z Nizozemí s kaštanem i tulipány, bez nichž si Holandsko sotva umíme představit. Za mé příští návštěvy Mouřence budu věnovat více pozornosti těm starým stromům, které okouzlují v máji svými květy a dávají pomyslet i na Sissi a Františka Josefa. Snad se i tady budou někdy v budoucnu prodávat Sissiny šálky a talíře, masového přílivu turistů bych však toto mystické místo raději ušetřil.


Hoam!, 2019, č. 1, s. 7-8

Christian Aussprung, který je vnukem Aloise Aussprunga, zastoupeného i samostatně na webových stranách Kohoutího kříže a zemřelého ve Vídni, kde jeho potomek žije a poslal mi odtud koncem března roku 2017 rozsáhlý "aussprungovský" rodokmen (neuvedl v něm u data svého narození 4. prosince 1968 údaj o rodišti, jen šifru "in n.b." ), publikuje v krajanském tisku i jiné texty než ten, který jsem na ukázku přeložil. Já však podlehl té vzpomínce na Sissi (Sisi, Sissy) a nezapomenutelnou Romy Schneiderovou, jen o dva roky než já starší rodačku z Vídně, v roli mladé císařovny.

- - - - -
Vídeň (A) / Mouřenec

Obrazové přílohy:
(ukázky)

Císař František Josef I. a Alžběta na litografii z roku 1855, která je zachytila v císařské lóži divadla v Hofburgu
Kostel na Mouřenci mezi kaštanyKostel na Mouřenci mezi kaštany
Jeho fotogravie z česko-německé poutní mše na Mouřenci 21. září 2019Jeho fotogravie z česko-německé poutní mše na Mouřenci 21. září 2019

zobrazit všechny přílohy

TOPlist