logo
JIHOČESKÁ VĚDECKÁ KNIHOVNA V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCH

RICHARD KUNESCH

Obec Hrabice se shledává

Kdo by mohl podat informaci o nynějších adresách následujících domovských rodin (v originále "Heimatfamilien" - pozn. překl.) z obce Hrabice (v originále "aus der Gemeinde Rabitz", z kdysi samostatné obce se ovšem po válce a vyhnání stala pouhá část města Vimperk - pozn. překl.)?
Biebersteinová Thea (Ringofen /kruhová pec s velkou cihelnou při cestě do Zdíkova - pozn. překl./, obec Hrabice čp. 42), řídící učitel Lad (škola v Cejsicích /Zeislitz/), hajný Krieg (resp. jeho rodina, Hrabice čp. 34), Geis Franz a Johann (Hrabice čp. 14), Roblová Marie (Křesanov /Kresane/ čp. 23, tak řečený "Bärenhäusl"), Stegbauer Hugo (Hrabice čp. 16, tak řečený "Hegerhäusl"), Robl Franz (U Sloupu /Wegsäule/ čp. 22), Tischler Johann (Hrabice čp. 22), Hadová Johanna (Hrabice čp. 13), Biebl (Křesanov čp. 12), Gabauer Josef (Křesanov čp. 12), Kieweg Josef (Cejsice, Loužka /v originále "Louschku", na mapách i dnes vrch Loužka 899 m vysoký - pozn. překl./ čp. 24), Sellner Heinrich (Cejsice, Loužka čp. 24, novostavba), Sellner Johann, učitel (soused, Cejsice, Loužka čp. 23, novostavba), Puhane Johanna (po chalupě "Wenzei", Cejsice čp. 13).
Potřebuji zjištění bydlišť naléhavě k vyhotovení obecní kartotéky a žádám každého, aby mi svou adresu sdělil okamžitě korespondenčním lístkem. Je třeba neodkladně odevzdat opis hotové kartotéky pro účely domovské informační kanceláře v Mnichově (v originále "für Zwecke der Heimatauskunftsstelle in München" - pozn. překl.). Pomozte mi tudíž všichni tu práci ulehčit.


Váš obecní pověřenec
Richard Kunesch, Waidhofen 70
bei Schrobenhausen/ Oberbayern

Böhmerwäldler Heimatbrief, 1954, s. 32

P.S. Příjmení žen v předchozím seznamu "po česku" překláním, místní jména uvádím na prvním místě česky, teprve v závorkách německy, jak jsou uvedena v originále, který někde nezná ani křestní jména některých osob.

Připomíná to spíše seznam pohřešovaných, ale pohřešována je tu zejména sama někdejší podoba samostatné obce (kolem roku 1939 711 obyvatel) s osadami a samotami (jen německá místní jména /česká některá místa ani neměla/, v závorkách počet obyvatel, viz webová adresa GenWiki - Bezirk Prachatitz/Gemeinden und Orte):
Hof am Drosselhof (18)
Ziegelei am Ringofen (12)
Beim Berghäusl (10)
Einzelhaus beim Einräumer (5)
Beim Hegerhäusl (6)
Beim Heidenheger (9)
Beim Roblhäusl (6)
Kresane (123)
Lauschko (29)
Modleniz (59)
Rabitz (266)
Schenkenberg (2)
Steindlberg (16)
Zeislitz (120)
Zum Tobias (2)
Zum Wegsäule (25)
Gasthaus zur Ziegelhütte (3)
Pisatelem žádosti je někdejší sedlák z Modlenic čp. 6 (dnes už se zemí zcela srovnaná usedlost Singerhof) Richard Kunesch, dne *29. července roku 1893 v Modlenicích narozený syn Martina Kunesche (*9. listopadu 1859 v Modlenicích) a jeho ženy Marie, roz. Hilgartnerové (*6. června 1851 ve Veselce /Wessele/). Na modlenickém stavení čp. 6 už předtím hospodařil praděd z otcovy strany, tj. otec Martina Kunesche Johann Kunesch se svou ženou Elisabeth (Alžbětou), roz. Sýkorovou ze Solné Lhoty (Salzweg). Richard Kunesch si 3. června roku 1919 vzal v Prachaticích za ženu Julii, roz. Reisingerovou, dne *16. května 1898 v Perlovicích /Perletschlag/) narozenou dceru Wenzla Reisingera (ten přišel na svět v Perlovicích *5. června 1858 jako syn) a Barbary, roz. Merwaldové (*5. prosince 1859 v Milešicích /Oberschlag/ jako dcera Martina Merwalda, chalupníka na tamním stavení čp. 34 (syna Martina Merwalda z Milešic čp. 20 a Ludmilly, roz. Roblové ze Zátoně /Schattawa/ na bývalém panství Vimperk /Winterberg/, jak je v matrice psáno: "itzt bzksamt Prachatitz, piseker Kreis", tj. "nyní okresní úřad Prachatice, Písecký kraj") a jeho ženy Magdaleny, roz. Gayerové, dcery rolníka ve Volovicích (Wolletschlag) čp. 5 Dominika Gayera a Kathariny, roz. Kiewegové z Cudrovic (Zuderschlag, v matrice chybně "Zudetschlag"). Všechno to byl tenkrát zastara Písecký kraj. Richard a Julie Kuneschovi měli spolu syny Waltera (ten je i samostatně zastoupen na webových stranách Kohoutího kříže) a Josefa. Jako domovský pověřenec někdejší obce Hrabice konal rovněž někdejší modlenický sedlák svou krajanskou funkci tak věrně, že po jedné cestě do Mnichova do "domovské informační kanceláře" (tehdy se ještě věřilo na návrat) nastydl, krátce nato se musel v nemocnici města Schrobenhausen podrobit operaci, která ovšem přišla pozdě na záchranu života. Skonal 8. února roku 1966 v nedožitých 73 letech a je pochován na hřbitově hornobavorské obce Waidhofen. Tenkrát se ještě na parte uvádělo, že byl řádně zaopatřen svátostí umírajících. Umřelo toho víc s těmi modlenickými sedláky ze Šumavy.

- - - - -
* Modlenice, Vimperk / Hrabice / † † † Waidhofen (BY)

Obrazové přílohy:
(ukázky)

Záznam o jeho narození ve vimperské křestní matrice
Záznam prachatické křestní matriky o narození jeho ženy v Perlovicích s pozdějším přípisem o jejich svatbě
Záznam o jeho svatbě v knize oddaných Libínského Sedla

zobrazit všechny přílohyDostupné zdroje v JVK:

TOPlist