logo
JIHOČESKÁ VĚDECKÁ KNIHOVNA V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCH

MAX NOWAK

Lichtbildner aus Dresden, Max-Klinger-Straße 1

To byl nápis na jeho razítku. S tím jménem se lze setkat na několika desítkách cenných snímků ze Šumavy a Fotoklub Český Krumlov uspořádal ve dnech 20. ledna až 31. února (neskutečné datum!) 2015 ve Fotogalerii při českokrumlovském Městském divadle výstavu fotografií Maxe Nowaka, zachycujících Český Krumlov (vlastně tehdy "říšský Krummau an der Moldau") někdy v letech 1941 a 1942. Text na pozvánce, který jen s nepatrnými úpravami přetiskujeme, je vlastně zkráceným překladem z německého webového serveru "deutsche FOTOTHEK", který jako autorku uvádí svou pracovnici Dr. Anne Spitzerovou. Fotograf Ladislav Pouzar ho doprovodil informací (zde v závěru kurzívou s uvozovkami) o exponátech výstavy. Titul používáme z české skládačky k ní vydané. Tou expozicí, která je možná jen první z řady, se "lichtbildner" Nowak, povoláním doslova "výtvarník světla", vrací zase do města, které mu kdysi učarovalo, na Šumavu, kterou zachytil takovou, jaká už dnes dávno není.

Pozvánka na výstavu

Anne Spitzerová

Max Franz P. Nowak se narodil 21. května 1881 v Legnici v bývalém Slezsku. Po vyučení litografem v Drážďanech působil v tomto obru u firmy Meinhold a synové. Fotografie mu byla zpočátku jen koníčkem, ale povzbuzen úspěchem svých snímků (ještě před první světovou válkou byly některé jeho motivy použity pro tisk pohlednic) se posléze stal profesionálním fotografem. Roku 1920 se poprvé objevily fotografie s jeho jménem v časopise "Mitteilungen des Landesvereins Sächsischer Heimatschutz". V roce 1925 byl do tohoto spolku (rozuměj Landesverein Sächsischer Heimatschutz) přijat na plný úvazek jako fotograf. V literatuře je uvedeno, že zhruba 180 zelených brožur onoho významného spolkového časopisu obsahuje jeho fotografie. Tato vydávaná série musila být v roce 1941 zastavena z důvodu běsnící druhé světové války.
Po roce 1945 působil Max Nowak jako nezávislý fotograf, pořádal přednášky, pro které používal ručně kolorované skleněné desky 13x18, převedené do formátu 6x6. Pozoruhodné jsou jeho snímky pro knihu Paula Wagnera "Erdgeschichtliche Naturkunden aus dem Sachsenlande" z roku 1930.
Max Nowak měl tři syny; rodina žila nejprve v Drážďanech-Tolkewitz, později se přestěhovali do části Drážďan-Strehlen. Zde 25. listopadu 1956 Max Nowak zemřel. Jeho hrob se nachází na hřbitově v Leubnitz-Neuostra.
Max Nowak byl od roku 1925, jak už zmíněno, zaměstnán jako fotograf v Zemském spolku pro ochranu saské vlasti (rozuměj Landesverein Sächsischer Heimatschutz). Velká část archivu negativů této instituce byla zničena v suterénu paláce Kurländer na ulici Schiessgasse v Drážďanech při bombardování budovy 13. února 1945. Přibližně 10.000 uskladněných snímků Nowaka a dalších fotografů Zemského spolku přežilo běsnění války a jsou od roku 1950 v Německé fototéce (Deutsche Fotothek), kde jsou uchovány dodnes a jsou k dispozici pro použití veřejnosti. Soukromý archiv Maxe Nowaka je nadále v majetku rodiny.

"Souhrou příjemných náhod v rámci kurátorské práce na výstavě 'Nestoři českokrumlovské fotografie' v Regionálním muzeu v Českém Krumlově v roce 2014 jsem se dostal k soukromé sbírce fotografií, jejíž část zde nyní můžete na kopiích vidět (možná první díl vícedílového výstavního záměru). Sbírka obsahuje tři skupiny: město Český Krumlov (33 ks), areál hradu a zámku v Českém Krumlově (15 ks) a Šumavu (59 ks)."


- - - - -
* Legnica (PL) Český Krumlov / † Drážďany (SA) / † † Leubnitz-Neuostra (SA)

Obrazové přílohy:
(ukázky)

Pohled do železnorudského údolí na jeho snímku
Nedocenitelné jsou jeho fotografie lidí na Šumavě, jako třeba žen s nůšemi u Skelné
Kuželna u Dolní Lhoty
Výrobci šumavských suvenýrů, rodina Herzigova ze Studence (Brunnhäuser) u Nicova

zobrazit všechny přílohy

TOPlist