logo
JIHOČESKÁ VĚDECKÁ KNIHOVNA V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCH

ROSEL FANDRICHOVÁ

Ani na pohřeb nám nedovolili přijet

Staré Hodějovice (Hodowitz) leží sotva čtyři kilometry od města České Budějovice (Budweis). Toho dne, bylo to 21. ledna roku 1946, jsme během 24 hodin museli opustit náš rodičovský statek. Naše pole měla rozlohu asi 30 hektarů a teď nás všechny Němce ze vsi se 30 kilogramy povolených zavazadel na osobu přepravili do budějovického lágru. Už 23. ledna (šlo zřejmě o časově prvý transport odsunu vůbec! - pozn. překl.) jsme byli na nádraží v Českých Budějovicích naloženi do dobytčích vagonů. V Norimberku (Nürnberg) byla první zastávka, tam jsme dostali od Rusů (zřejmý omyl - pozn. překl.) vodovou polévku a 27. ledna jsme dorazili do Gemünden a byli jsme rozděleni do jednotlivých míst určení. Prvně jsme po dojezdu spali v hostinci "Engel", 40 lidí v hostinském sále na slámě. Později jsme byli přijímáni k privátnímu ubytování. Lítost ani sympatii s námi ale necítil nikdo, když ten pokoj třeba, ve kterém nám bylo dovoleno bydlit, patřil synovi rodiny, drženému dosud v anglickém zajetí. Musím vlastně ještě dodat, že toho dne, kdy jsme museli do 24 hodin opustit naše stavení, utrpěl náš tatínek těžký úraz a odvezli ho do českobudějovické nemocnice. Celá polovina naší rodiny zůstala tak s ním a nešla do odsunu. Oba mí rodiče tak tam v roce 1950 i zemřeli a dva ze sourozenců, kteří zůstali při nich, už také dávno nejsou naživu. Na ničí pohřeb nám ovšem z Německa přijet nedovolili.


Hoam!, 2000, č. 8, s. 83

V srpnovém čísle krajanského měsíčníku "Hoam!" čtyři roky poté, co stejného měsíce a dokonce i na stránce s týmž pořadovým číslem 83 zveřejnila předchozí svůj text, zpravuje Rosel Fandrichová, roz. Hirschová, "všechny Hodějovické i ty z okolí" (v originále "allen Hodowitzern und Umgebung"), že v Münsteru (město ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko) dne 19. června 2004 zemřela její nejmladší sestra Anni Barkowski (pro tu "polskou" koncovku nepřechylujeme do české podoby). Jela prý ze svého bavorského bydliště ve Farchant (bavorská obec blízko Garmisch-Partenkirchen na samém jihu Spolkové republiky Německo) vlakem do Münsteru, kde chtěla navštívit svou sestru Beatrix Beckmannovou (Rosel uvádí i datum narození Beatrix, nejspíš ve Starých Hodějovicích, 29. července 1925). V noci z 15. na 16. června Anni utrpěla záchvat mrtvice a byla převezena na univerzitní kliniku v Münsteru, kde následkům mrtvice podlehla. Pohřbena byla ve Farchant 24. června. Horní Bavorsko je krásná země a jestli obě sestry byly stejně pohledné jako Anni na té podobence při úmrtním oznámení, odnesly si to tenkrát ve třech s třiceti kilogramy povolené váhy zavazadel jako jediné věno z třicetihektarového statku ve Starých Hodějovicích s sebou do daleka. Rosel Fandrichová se narodila jako Rosa Hirschová 15. srpna 1921 na tamním čp. 33 a zemřela 31. března 2011. Pohřbena byla vedle své sestry Beatrix na hřbitově Mecklenbeck v Münsteru.

- - - - -
* Staré Hodějovice / České Budějovice / † † Münster (NRW)

Obrazové přílohy:
(ukázky)

Arch sčítání lidu z roku 1921 pro statek čp. 33 ve Starých Hodějovicích s tehdy ještě bezdětnou rodinou Johanna a Rosalie Hirschových s Johannovými rodiči Jakobem a Marií, kde je národnost Rosaliina ještě předtím, než se jí narodily tři dcery, opravena z německé na českou, podivnou zkomoleninou "bömisch" je pak označena národnost kočího Dvořáka z Raňkova a pastýře Černého z Rožnova (Strodenitz)
Rodný dům čp. 33 na hodějovické návsi ještě s původními vraty a po změně v roce 2021Rodný dům čp. 33 na hodějovické návsi ještě s původními vraty a po změně v roce 2021
Snímek ze "selského" bálu v Českých Budějovicích roku 1928 zachycuje "Planer Gruppe", tj. skupinu z Plané
Na snímku, který zaslala do krajanského měsíčníku, je zachycena slavnost svěcení zvonů v Hodějovicích někdy kolem roku 1930 - na koni vpředu se zdobeným kloboukem sedí její otec

zobrazit všechny přílohyDostupné zdroje v JVK:

TOPlist