logo
JIHOČESKÁ VĚDECKÁ KNIHOVNA V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCH

RUDOLF PAULIK

Werd 's oiwei im Herzn tragn!


's war wiar a Draam,
mei Geburtstagfest!
Und wiar a Draam
warn meine Gäst.
Ja, mitnanda habts Ihr
es fertigbracht
und a wunderschönes
Fest mir gmacht.
Was habts Ihr Euch
bloß ois ausdenkt...
mit Wortn, Gabn und Musik
mi beschenkt.
Und dass Ihr so viele
kemma seids,
des hat mi grührt
und narrisch gfreit!

Navždy to ponesu v srdci!


Bylo to jako sen snad,
ty narozeniny!
A jako sen těch hostí,
z nich každý mně jediný!
Vím, dohromady váš houf
to za své vzal
a pro mě tu lepou slavnost
i udělal.
Co jste to jenom všechno
navymýšleli...
Slovem, muzikou, dary
mě potěšit chtěli.
A že vás k mé radosti plno
kolem mě bylo,
dojalo mě to k slzám,
až obloudilo!

Böhmerwäldler Heimatbrief, 2013, s. 58

Slovníček: wiar a Draam=jako sen, meine Gäst=mí hosté, mitnanda=spolu, dohromady, bloß ois=jenom všechno, kemma seids=přišli jste, narrisch gfreit=bláznivě potěšilo.

Narodil se dne 13. ledna roku 1938 jako druhé ze tří dětí Rudolfa Paulika a jeho ženy Rudolfine, roz. Jungbauerové v Horní Vltavici (Obermoldau). Po domě se u nich říkalo "Kaufmou Rudolf". Do školy začal chodit ještě doma a po vyhnání navštěvoval obecnou školu v Ränkam u Furth im Walde (od roku 1972 je obec Ränkam pouhou městskou částí "Brodu nad Lesy"). V Chamu a v Řezně (Regensburg) se vyučil na mechanika zemědělských strojů a v roce 1964 se oženil s Theresií Lernbacherovou z Furth im Walde. Narodily se jim čtyři děti, než jejich matka po delší nemoci předčasně zemřela ve věku 47 let. Nejmladší z dětí bylo tehdy pětileté. Na otci teď spočívala všechna tíha rodinných starostí, nepočítáme-li pomoc nejstarší dcery Ingrid. Přesto dokázal být i veřejně činný: angažoval se v představenstvech místních spolků a po desítky let byl velitelem místního hasičského sboru. Když se v roce 2000 ocitlo sdružení Böhmerwaldheimatkreis Prachatitz e.V. ocitlo v prekérní situaci, vzal na sebe i toto břímě a nechal se zvolit jeho předsedou. Po dvanáctiletém působení v této funkci ji pak dal k dispozici a 5. května 2012 byl jednohlasně jmenován předsedou čestným. Oslava jeho pětasedmdesátin v lednu 2013, která se stala podnětem dojatého Paulikova nářečního rýmování, jen dotvrdila oblibu, kterou si mezi krajany dokázal získat. Lidská blízkost dokáže čerpat sílu i ze ztrát.

- - - - -
* Horní Vltavice

Obrazové přílohy:
(ukázky)

Rodinný erb
Jeho děd Rudolf Paulik (1863-1925) na snímku doprovázejícím
    článek o něm v krajanském měsíčníku
O úmrtí dědově na stránkách prachatické městské kroniky
Heslo jeho děda ve Wikipedii, pro Kohoutí kříž je významný i tím, že jeho dcera se provdala za Karla Gaiera, zastoupeného tu samostatně (klikněte na náhled)

zobrazit všechny přílohy

TOPlist