logo
JIHOČESKÁ VĚDECKÁ KNIHOVNA V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCH

GUIDO (QUIDO) WILLENTHAL (pův.jm. QUIDO KRATOCHWIL)

Přírůstky žákovské knihovny německého gymnázia v Českém Krumlově

Školní rok 1911/1912
a) dary:

od pana c.k. profesora Vinzenze Skupnika: von der Leyen, Das Märchen;
od jiných dárců: Wohlrab, Die altklassischen Realien im Gymnasium; Bippart, Hellas und Rom,Truxa, Richard von Kralik (ten je i samostatně zastoupen na webových stranách Kohoutího kříže - pozn. překl.);
od žáka VIII. třídy Steinera: Hebbels ausgewählte Meisterwerke.
b) nákupem:
Märchen aus 1001 Nacht /Für die Jugend bearbeitet von Eduard Wagner/; Stökl, Im schwarzen Erdteil; Verne, Geheimnisvolle Insel; Verne, Reise nach dem Mittelpunkt der Erde; Verne, 20.000 Meilen unterm Meer; Eyth, Hinter Pflug und Schraubstock; Daiber, Geschichten aus Australien; Kipling, Das neue Dschungelbuch; Rosegger (i on má samostatné zastoupení na webových stranách Kohoutího kříže - pozn. překl.), Deutsches Geschichtenbuch; Storm, In Sankt Jürgen; Storm, Zur Chronik von Grieshaus; Tennyson, Enoch Arden; Thompson Seton, Bingo; Gutzkows, Meisterdramen; Mörike, Auswahl; Raimund, Werke; Anzengruber, Die Heimkehr; Cooper, Der letzte Mohikaner; Cooper, Lederstrümpferzählungen; Fontane, Vor dem Sturm; Hlavaček (obr.) - Hofmann (text), Die Donau mit ihren Burgen und Schlössern; Heintze, Die deutschen Familiennamen; Foster, Physiologie; Prahn, Pflanzennamen; Swift, Gullivers Reisen zu den Zwergen und Riesen; Grube, Blicke in das Seelenleben der Tiere; Cervantes, Don Quixote; Sammlung Unsere Helden, Bd. V-X: Laudon / Fürst Schwarzenberg, Verteidiger Wiens / Andreas Hofer / Tegetthoff / Heldentaten österreichischen Krieger.

Školní rok 1912/1913
a) dary:

Österreichischer Lloyd 1836-1911; Graesers Schulausgaben klassischer Werke 9 Bde; Österreichs deutsche Jugend 1908, 1. Halbband; Němcová, Babička; Erben, Kytice; Greif, Prinz Eugen; Kralik, Götter- und Heldenbuch; Kralik, Hugo von Burgidal; Die Befreiungskriege 1813; Festschrift der Gemeinde Wien (Geschenk der Stadt Krumau).
b) nákupem:
Bret Harte, In der Prärie verlassen; Lindenberg, Fritz Vogelsang; Roosevelt, Jagdstreifzüge; Jerome Klapka Jerome, 3 Mann in einem Boot; Kipling, Kim; Santos-Dumont, Im Reich der Lüfte; Dickens, Die Pickwickier; Ertl, Die Leute vom blauen Guguckshaus; Fontane, Effi Briest; Jacobsen, Niflheim; Lagerlöf, Gösta Berling; Viebig, Das schlafende Heer; Schmidt-Weissenfels, Kaiser Josef II.; Freytag, Die Geschwister; Freytag, Aus einer kleinen Stadt; Flaubert, La Légende de Saint Julien l'Hospitalier; Maupassant, Contes; Perrault, Contes; Mérimée, Nouvelles; Chamfort, Anecdotes; Erckmann-Chatrian, Contes; Parsche, Märchen und Sagen aus Deutschböhmen; Neruda, Výbor z prosy; Jirásek, Psohlavci; Hraše, Povídky ze života naší mládeže; Vrchlický, Kytka ballad.

Bylo to rok předtím, než vypukla první světová válka a v roce 1911 tenkrát nastoupil do německého gymnázia v Českém Krumlově sotva třiatřicetiletý, říká se tomu věku "Kristova léta", mladý profesor němčiny Quido Kratochwil. Působil na škole i jako správce žákovské knihovny. Narodil se ve Vídni stejně jako jeho žena Franziska, on 6. září roku 1878, ona 13. května 1884. Po příchodu do Českého Krumlova se jim tu narodil syn, který se stal lékařem a zemřel jako vrchní lékařský rada (Obermedizinalrat) jménem Guido Willenthal v hornorakouském Frauensteinu 23. července roku 1983. Dcera Herta, narozená v Terezíně (Theresienstadt)18. října 1918, tragicky zemřela ve věku 15 let v Českém Krumlově 8. července 1933 (bratr byl už tehdy kandidátem mediciny /MUC./). Její otec, který se v dubnu roku 1919 po přeryvu první světové války (v letech 1914-1919 měl trvalé bydliště v rodné Vídni) vrátil do nově vzniklého Československa (jako mnozí jeho kolegové rodem z Rakouska, kteří v Českém Krumlově "mezi válkami" zůstali, věděl, že na rozdíl od míst jejich původu není v novém státě srovnatelně děsivá nouze o živobytí) pod změněným příjmením Willenthal, které dal i své ženě a dětem, učil tu dál na německém gymnáziu a zasedal i za německou sociální demokracii v městském zastupitelstvu. V březnu 1924 se však "ze zdravotních ohledů" svého mandátu vzdal. Když po připojení k "Říši" byl v "Krummau an der Moldau", jak bylo město nacisty přezváno, založen německý učitelský ústav, ujal se Quido Willenthal poté, co byl k 1. říjnu 1938 penzionován, od 23. listopadu 1938 do 12. dubna 1939, tedy velice krátce, pedagogického vedení nové instituce, která ovšem i tak fungovala ani ne do konce druhé světové války. Po ní zřejmě zamířila Willenthalova německy hovořící rodina do Rakouska, kde měl Kratochwilův životní příběh svůj počátek. Seznam odsunutých v českokrumlovském archívu uvádí: Willenthal Guido, věk 68, profesor, Willenthalová Franziska, věk 59, v domácnosti, oba z Českého Krumlova, datum odsunu 26. února 1946, vagón č. 9. O datu jeho skonu se dovídáme z přípisů v záznamech vídeňské křestní a oddací matriky - zemřel v Linci 20. května 1955. Z rakouského tisku víme o lékařské praxi syna Guida a jeho úmrtí v roce 1983. Ten příběh stál by sám za nikoli právě kratochvilný román. Do žákovské knihovny bych ho ale přesto nebo právě proto radil darovat či zakoupit.

- - - - -
* Vídeň (A) / Český Krumlov / † † † Linec (A)

Obrazové přílohy:
(ukázky)

Záznam o jeho narození v křestní matrice vídeňské farnosti Rossau s přípisy o změně příjmení a o úmrtí v Linci, ...
... které nacházíme i v záznamu o svatbě v knize oddaných farnosti při kostele sv. Floriána ve Vídni
Arch sčítání lidu z roku 1921 pro českokrumlovský dům čp. 19 na Horní bráně s rodinou Willenthalovou
V tomto výčtu německých středoškolských profesorů, povýšených v roce 1921 do 7. platové skupiny, se dosud píše příjmením Kratochwill-Willenthal

zobrazit všechny přílohyDostupné zdroje v JVK:

TOPlist