ERNST HOLZINGER
Každý den není neděle
Ta píseň se dá ještě dnes často slýchat v rozhlase, já sám ji zpívával ve dvacátých letech při loutně často za svých vystoupení i v městském divadle (rozuměj v Českém Krumlově - pozn. překl.). Tenkrát jsme bohužel znali jen první její sloku. Jednomu krumlovskému děvčeti se píseň ovzvláště líbila. Slečna Heinyová (v originále Heini - pozn. překl.) byla bankovní úřednicí v jednom peněžním ústavu na hlavním náměstí (Ringplatz) a žila později v Bad Ischl. Připsala k té první sloce tři další, které zůstaly neznámy až dodnes, kdy je tu zveřejňuji. Zda je slečna Heinyová dosud naživu, nevím.
|
|
Glaube und Heimat, 1986, č. 6, s. 18 |
Ta píseň, která dojímala generace, má nápěv od Carla Clewinga (1884-1954), heroického tenora a herce německého filmu němé éry. Když byl v roce 1935 natočen v berlínské produkci (Delta Film a K-U-Filmproduktion Berlin) zvukový už film Alle Tage ist kein Sonntag, promítaný v českých zemích pod názvem Každý den není neděle (v Českých Budějovicích měl mimochodem premiéru v Bio Elekta až 7. května 1937), uvádělo se u něho, že vznikl "na motiv písně ze hry Clewinga stejného názvu". Slogan snímek provázející a seznamující nás i s jeho obsahem zněl doslova takto:"Vyhrál milion, praštil s prací, ale když mu za krátkou dobu zbyly dluhy, zkrušeně se vrátil a konečně věřil, že každý den není neděle." Roku 1959 byl pak pod týmž originálním názvem a kupodivu opět v berlínské produkci Kurta Ulricha uveden hraný film jiného obsahu, ale jako autora hudby mající v titulcích rovněž Carla Clewinga! Na CD Rare Recordings 1929-1978 ji můžeme uslyšet i v podání Marlene Dietrichové, která ji nazpívala v roce 1954. Tak jako se písně a jména jejich tvůrců často vracejí, ovšemže také odcházejí jejich zpěváci. Jedním z nich byl právě i Ernst Holzinger, jak ho vidíme na staré fotografii ve stáří dvaceti let s loutnou, při níž, jak se dovídáme ze svědectví pamětníků, "zpíval v Budějovicích (Budweis), Krumlově (Krummau), Kaplici (Kaplitz), Prachaticích (Prachaticích), Volarech (Wallern) a v zámeckém divadle v Nových Hradech (Gratzen) před hraběcí rodinou Buqoyových". Narodil se 9. června 1895 v Českém Krumlově a kromě své účasti v turnerském hnutí (v pravověrného německého turnera /v "říšském" posléze "Krummau an der Moldau" byl už jako člen NSDAP dokonce místním "vůdcem" tzv. "NS-Turngemeinde"/ musel být Ernst Holzinger podle českokrumlovkých vzpomínek Josefa Jakeše "Slyším mlýnský kámen, jak se otáčí" /2013/, "převychován", poněvadž se z první světové války vrátil jako československý dobrovolník na "italské frontě") i svého ochotnického a pěveckého vystupování byl v rodném městě znám jako šéf úspěšného obchodního domu s textilem a konfekcí, který se mu podařilo vybudovat po odsunu i v novém domově v Německu. Později rovněž komponoval a věnoval se také kresbě, zejména té portrétní. Když 14. října 1995 zemřel v bavorském Wemdingu, bylo mu 100 let a tři měsíce! To Krumlovanka Annerl (tj. po česku Anička) Heinyová, která mu dopsala tři sloky písně, v níž kdysi našla takové zalíbení (ve zpěvákovi asi neméně), zemřela už v roce 1978 v Bad Ischlu, odkud o tom v srpnu 1986 informuje krajanský měsíčník Glaube und Heimat, zřejmě jako čtenářský ohlas Holzingerova textu, spolu se zprávou, že v tom krásném koutě Rakouska žije dosud v domově důchodců její sestra.
P.S. S doprovodem kytary a citery nazpíval a nahrál Ernst Holzinger i píseň Johanna Janyho o svém rodném městě, jejíž text lze najít na těchto internetových stranách v originále i mém pokusu o český překlad přímo u hesla autorova.
- - - - -
* Český Krumlov / † Wemding (BY)